Do tej pory prezentowaliśmy różnorodne szczegóły dotyczące wyboru najkorzystniejszego projektu domu, jednak by móc w czymś wybierać, z początku trzeba pójść do któregoś biura architektonicznego. Najlepiej zatem, żeby nie było to pierwsze lepsze, lub przypadkowo znalezione w książce telefonicznej. Oto kilka rad, jakie należy brać pod uwagę podczas wybierania biura architektonicznego albo projektanta. Poszukując odpowiedniej firmy abo osoby, z początku dobrze jest obejrzeć strony internetowe danych ekspertów.

Już to może nam wiele powiedzieć. Jednakże wyjątkowym źródłem wiedzy są też fora internetowe, gdzie dowiadujemy się czy rekomendacje zamieszczone na stronie są zgodne z prawdą. Ludzie, którzy już korzystali  z oferty interesującego nas biura są w stanie powiedzieć, jak wyglądała współpraca, czy wyniknęły dodatkowe koszty i jaki był końcowy efekt wprowadzenia projektu. Biuro, które jawi się nam jako wyjątkowo interesujące, dobrze jest przed zamówieniem projektu odwiedzić.

Można wtedy zapytać o rzut oka do pozostałych realizacji firmy.

Ogólne wrażenie z wizyty również powinno wiele nam opowiedzieć o tym, czego powinniśmy oczekiwać po określonym projektancie. Przede wszystkim nie polecamy kierować się przy wyborze biura reklamą, albo pustą notką na stronie.

To nie podpowie nam, czy wizja projektanta nam odpowie, albo jak duże jest doświadczenie biura. Na papierze i w internecie wszyscy przedstawiają się w najkorzystniejszym świetle, a prawdziwa sytuacja widoczna jest dopiero w trakcie osobistego spotkania.

Gorzej, jeśli już po ukończeniu zlecenia,  jesteśmy niezadowoleni z efektów.

Dlatego żeby uniknąć podobnych okoliczności, decyzję o wyborze trzeba podjąć niespiesznie, kierując się rozsądkiem zamiast emocjami, wywołanymi choćby obrazami pięknych projektów w siedzibie danego biura. Nie warto także kierować się stereotypami, czasami jest tak, że gorzej obsłuży nas duże i znane biuro, niż projektant – działający niezależnie, jaki dość niedługo funkcjonuje na rynku..